Program
Agenda konferencji
Program konferencji 2024
PROSZĘ DOKONYWAĆ ZAPISÓW NA WARSZTATY POPRZEZ STRONĘ ZAPISY.DAY.WATERFOLDER.COM PO UPRZEDNIEJ REJESTRACJI NA KONFRENCJĘ
czwartek, 19 września 2024
OFICJALNE OTWARCIE
09:00 - 09:30 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Tomasz Grochowski
Mateusz Balcerowicz
Woda w mieście - bioróżnorodność, jakość życia i ochrona klimatu
09:30 - 10:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Woda odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zrównoważonych i przyjaznych do życia miast. Przyjrzymy się realizacjom, w których różne aspekty projektowania miejskiego łączą się z wodą, tworząc harmonijną i zrównoważoną przestrzeń miejską. Zobaczymy, w jaki sposób integracja wód opadowych wpływa na bioróżnorodność, redukcję śladu węglowego, mikroklimat, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz estetykę miejskiego krajobrazu. Prezentację zilustrują inspiruje przykłady z międzynarodowej praktyki oraz wyniki najnowszych badań.
Mariusz Hermansdorfer
CZAS WYSTAWOWY
10:00 - 11:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Działania inwestycyjne i renaturyzacyjne PGW Wody Polskie
11:00 - 11:30 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Łukasz Pieron
Energetyka jądrowa w Polsce - nowe wyzwania inżynierskie
11:30 - 12:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Jerzy Szot
WR-D-71 czyli nowa filozofia projektowania urządzeń do odwodnienia dróg zamiejskich i ulic
12:00 - 12:30 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Wraz ze zmianą we wrześniu 2022 r. struktury przepisów techniczno-budowlanych w drogownictwie, stworzone zostały szersze możliwości indywidualizacji oraz wdrażania niestandardowych rozwiązań w projektowaniu infrastruktury drogowej. Ograniczenie zakresu obligatoryjnych przepisów projektowania na rzecz zwiększenia roli wiedzy technicznej spowodowało opracowania zbioru wytycznych projektowania poszczególnych elementów infrastruktury drogowej zalecanych przez Ministra Infrastruktury do stosowania jako tzw. „Wzorce i Standardy”. Wśród nich znalazły się wytyczne projektowania urządzeń do odwodnienia dróg zamiejskich i ulic. Zostały one opracowane przy założeniu, że będą popularyzowały rozwiązania lepiej odpowiadające współczesnym wymaganiom oraz zmieniającej się roli dróg i ulic jako przestrzeni publicznej o rosnącym znaczeniu uwarunkowań środowiskowych i estetyki. Za konieczne uznano również dostosowanie metod wymiarowania urządzeń do odwodnienia i zagospodarowywania wód ze zlewni drogowych do obserwowanych zmian klimatycznych z uwzględnieniem szeroko rozumianych analiz ryzyka. W prezentacji zostanie zwrócona uwaga głównie na te elementy wytycznych, które znacząco zmieniają dotychczasową praktykę projektowania odwodnienia dróg. Należą do nich m.in.: zwiększenie swobody projektanta w analizach ryzyka występowania opadów miarodajnych; zalecania pozostawiania wód opadowych w miejscach ich występowania; rozszerzenie zbioru urządzeń odwodnienia dróg i ulic umożliwiających infiltrację i retencję wód opadowych; rozwiązania zwiększające trwałość konstrukcji ścieków ulicznych i drogowych; metody projektowania odwodnienia powierzchni w strefach z utrudnionym spływem wody
Stanisław Gaca
Kompleksowe zagospodarowanie wód opadowych w mieście
12:30 - 13:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Współczesne miasta to złożone organizmy, gdzie wszystko jest ze sobą połączone. Choć błękitno-zielona infrastruktura przynosi liczne korzyści, w ograniczonej przestrzeni miejskiej nie zawsze jest łatwa do wdrożenia. W obliczu zmian klimatycznych, częstych i intensywnych opadów deszczu oraz ciągłej urbanizacji i ograniczeń kanalizacyjnych, musimy zwracać szczególną uwagę na efektywne odwadnianie i zagospodarowanie wód deszczowych.
Podczas WaterFolder Day 2024 podzielę się z Państwem doświadczeniami HAURATON Polska w ramach kompleksowego zagospodarowania wód opadowych w mieście na przykładzie miasta Warszawa. Przedstawię konkretne rozwiązania do odbierania, podczyszczania i retencjonowania wody deszczowej, udowadniając, że skuteczne systemy mogą być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i doskonale komponować się z krajobrazem nowoczesnego miasta.
Maciej Pawlak
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
CZAS WYSTAWOWY
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Błękitno-zielone rozwiązania Wavin w infrastrukturze miast
15:00 - 15:30 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Błękitno - zielone rozwiązania Wavin dają możliwość zbilansowania wody deszczowej na terenie miasta. Z jednej strony pozwalają na „pozbycie” się nadmiaru wody deszczowej bez wprowadzania jej do odbiornika, z drugiej zaś, obniżając temperaturę w miastach, mają znaczący wpływ na zdrowie i jakość życia ludzi w nich żyjących. Przedstawimy zbiorniki Wavin TreeTank, ułatwiające rozwój korzeni drzew pod uszczelnionymi nawierzchniami i wprowadzające zielony pierwiastek do miast, a także Wavin PolderRoof, który łączy niezawodność odprowadzania wód opadowych w mieście, oraz zapewnia doskonałą bazę dla terenów zielonych, przekształcając płaskie dachy w obszary do zbierania wody.
Podczas prezentacji przedstawimy również bilans wody deszczowej w obiegu zamkniętym.
Agnieszka Wrzesińska
Projektowanie zielonego miasta na przykładzie Gdańska
15:30 - 16:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Adaptacja do zmiany klimatu to wyścig z czasem. Co roku polskie miasta nawiedzają intensywne zjawiska pogodowe, coraz bardziej gwałtowne. Wyzwaniem jest przygotowanie infrastruktury miejskiej na te zjawiska. Miasta bardziej odporne to miasta zielone.
Ryszard Gajewski
Projektowanie BZI w praktyce, komfort czy konieczność? debata architektów
16:00 - 17:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Michał Walkowiak
Jakub Smykowski
Dariusz Malinowski
Jacek Zalewski
Krystyna Solarek
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / KRĄŻENIE WODY
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00
Współczynnik wodoprzepuszczalności - jak go mierzyć w laboratorium i w terenie?
10:00 - 11:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Właściwości filtracyjne ośrodka gruntowego są kluczowe dla wielu zagadnień inżynierskich: planowania studni głębinowych (przydomowych, przemysłowych jak i komunalnych), projektowania odwodnień i nawodnień, odprowadzenia wód opadowych, retencjonowania wody, projektowania przydomowych oczyszczalni, czy przy wykorzystaniu właściwości izolacyjnych gruntów nieprzepuszczalnych jako naturalnych przesłon. Obserwowane zmiany klimatyczne oraz ekstrema pogodowe wymagają rzetelnej i realnej parametryzacji właściwości filtracyjnych podłoża gruntowego, umożliwiającej bezpieczeństwo i bezawaryjność eksploatacji obiektów i infrastruktury hydrotechnicznej oraz wodno-sanitarnej.
Referat poświęcony będzie przekrojowemu przedstawieniu zagadnienia wodoprzepuszczalności wyrażanej współczynnikiem filtracji gruntów wraz z opisaniem różnych metod badawczych (polowych, laboratoryjnych, korelacyjnych) służących do wyznaczania jego wartości. W trakcie prezentacji wskazane zostaną zalety i ograniczenia poszczególnych metod wraz z uwzględnieniem kluczowych fizycznych warunków brzegowych prowadzenia badań. Warunkami tymi są stan naprężenia oraz spadek hydrauliczny. Przykładowe charakterystyki filtracyjne gruntów zostaną odniesione do aktualnych klasyfikacji ISO (podstawowych frakcji: piaskowej, pylastej i ilastej), w kontekście regionalnych typów gruntów występujących w Polsce (takich jak np. gliny, czy torfy).
Łukasz Kaczmarek
Lokalny program przeciwdziałania suszy –zastosowanie zintegrowanego modelu hydrologicznego MIKE SHE
11:00 - 12:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
W ramach realizowanego przez Wody Polskie projektu „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły” powstaje opracowanie pn. „Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem i Zawichostem”, którego niewielką choć istotną częścią jest opracowanie Lokalnego Planu Przeciwdziałania Suszy (LPPS) dla zlewni Koprzywianki i Czarnej Staszowskiej. Punktem wyjścia LPPS były ogólnopolskie opracowania pn. „Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy” z 2021 roku oraz „Plan Przeciwdziałania Niedoborom Wody” z 2022 roku. Jednakże, poza ogólnymi wytycznymi i katalogami działań, opracowania te nie wskazują zbyt wielu konkretnych rozwiązań i działań, które w skali badanych zlewni mogłyby w sposób istotny wpłynąć na lokalne uwarunkowania związane z występowaniem suszy. Aby zatem uzyskać kompleksowe informacje o skuteczności działań mogących wpłynąć na suszę rolniczą w skali zlewni zbudowany został rozproszony zintegrowany model hydrologiczny w oprogramowaniu MIKE SHE. Cechą charakterystyczną modeli MIKE SHE jest dokładny opis procesów zachodzących w strefie nienasyconej, co umożliwia ilościowe określanie wpływu działań na wilgotność w profilu glebowym. W ramach modelowania badane są wieloletnie implikacje wdrażania działań takich jak retencjonowanie, nawadnianie, zalesianie, oraz działań renaturyzacyjnych, zarówno lokalnie jaki i w skali zlewni. Wyniki modelowania umożliwiają z kolei ocenę zarówno skutków ekonomicznych jak i środowiskowych podejmowanych działań.
Jan Kwiatkowski
Realizacja obiektów hydrotechnicznych w projektach małej retencji
12:00 - 13:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Podczas wystąpienia przedstawi założenia projektów mających na celu wzmocnienie odporności ekosystemów leśnych na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, zarówno w lasach nizinnych, jak i górskich. Kluczowym działaniem jest tu budowa i modernizacja małych obiektów retencyjnych, które magazynują wodę w zbiornikach, obszarach mokradłowych, oraz spowalniają spływ wody pozwalając jej na absorbcję w glebę.
W trakcie prezentacji omówię, jakie typy obiektów hydrotechnicznych realizujemy w przedmiotowych przedsięwzięciach oraz jak te obiekty przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej poprzez przywracanie cennych ekosystemów naturalnych, jak pomagają ograniczać negatywne skutki zjawisk naturalnych, takich jak powodzie, susze, i pożary, czy jak zwiększają funkcjonalność infrastruktury leśnej w kontekście retencji wody i ochrony przed erozją wodną.
Najistotniejszym efektem projektów małej retencji jest poprawa bilansu wodnego, co przekłada się na lepszą ochronę przyrody, wsparcie dla fauny i flory. Wszystkie te działania razem wzięte mają na celu zwiększenie odporności ekosystemów na zmiany klimatyczne i poprawę funkcjonowania zasobów wodnych w ekosystemach leśnych.
Wojciech Jendroska
Katarzyna Gurowska
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Dobór modułowych tuneli rozsączających i separatora w oparciu o kalkulatory doboru
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Platforma WaterFolder wzbogaciła się o dwa nowe, zaawansowane kalkulatory doboru, opracowane dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów HAURATON Polska:
- Kalkulator doboru separatorów stalowych AQUAFIX SKG o dużych przepustowościach
- Kalkulator doboru tuneli rozsączających DRAINFIX TWIN
Ich premiera odbędzie się podczas WaterFolder Day 2024.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję:
- Odkryć zalety używania kalkulatorów doboru kompleksowych rozwiązań zagospodarowania wody deszczowej HAURATON dostępnych na platformie WaterFolder
- Poznać typoszereg separatorów AQUAFIX SKG do podczyszczania wody deszczowej z substancji ropopochodnych i osadów
- Zgłębić działanie oraz budowę systemu DRAINFIX TWIN do rozsączania wody deszczowej
- Nauczyć się obsługi nowych kalkulatorów doboru, zrozumieć ich funkcje i możliwości, a także zobaczyć na żywo proces doboru systemów podczyszczania i rozsączania wody deszczowej.
Maciej Pawlak
Bezwykopowa renowacja kolektora Nadbrzeżnego w Warszawie
15:00 - 15:30 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Wiele wyzwań organizacyjnych podczas projektowania i wykonywania robót. Bezwykopowa renowacja kanału 1600/2000mm o długości ponad 4,5km kanalizacji ogólnospławnej pod główną osią komunikacyjną Warszawy w ul .Czerniakowskiej. Centrum dużego miasta, samochody jadą, ludzie spacerują…, największy kontrakt renowacyjny ostatnich lat w Polsce pokazany skrótowo w oparciu o film z budowy oraz animację technologii wykonania robót
Mariusz Iwanejko
Monitoring wód gruntowych i powierzchniowych
15:30 - 16:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Monitoring hydrologiczny odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zasobami wodnymi, ochronie środowiska, planowaniu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ochronie miast przed powodziami. Jego znaczenie rośnie wraz z coraz częstszymi zjawiskami ekstremalnych warunków pogodowych i zmianami klimatycznymi. Monitorowanie poziomu wód gruntowych i powierzchniowych jest popularne od kilkudziesięciu lat, a nowoczesne technologie umożliwiają coraz dokładniejsze i bardziej efektywne pomiary.
Podczas warsztatu uczestnicy poznają cztery kluczowe technologie pomiaru poziomu wody. Każda z tych metod zostanie szczegółowo omówiona pod kątem jej zastosowania, zalet oraz ograniczeń. Warsztat obejmie również praktyczne wskazówki dotyczące doboru i instalacji czujników. Dowiedzą się Państwo, jakie kryteria są kluczowe przy wyborze odpowiednich urządzeń pomiarowych oraz jak prawidłowo je zainstalować, aby zapewnić dokładność i niezawodność pomiarów.
Dodatkowo, omówione zostaną zasady projektowania systemu monitoringu. Opowiemy o tym, jakie elementy, oprócz czujników, wchodzą w skład systemu monitoringu poziomu wód, (systemy zasilania, transmisji danych oraz oprogramowanie do analizy i zarządzania danymi). Podkreślone zostaną także aspekty związane z integracją systemu monitoringu z istniejącą infrastrukturą.
Karol Mikołajewski
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W GLEBIE
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00
Konfiguracja do projektów zbiorników retencyjno-rozsączających za pomocą aplikacji Wavin
10:00 - 11:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
W pracy projektanta bardzo ważne jest sprawne pozyskanie wiarygodnych danych. Posiadając narzędzie jakim jest kalkulator doboru zbiorników retencyjno-rozsączających, dostępny na platformie WaterFolder mamy możliwość uzyskania rozwiązania, opartego na rzeczywistych danych opadowych w kilka minut. Natomiast posługując się konfiguratorami firmy Wavin, dostępnymi na stronie www.wavin.com/pl-pl uzyskamy spersonalizowane rozwiązanie z obliczeniami wytrzymałości dla rzeczywistych warunków, rzuty i przekroje z naniesionymi rzędnymi oraz zestawienie materiałów. To wszystko w czasie nie przekraczającym kliku minut. Warsztaty stwarzają możliwość poznania konfiguratora, wykonania doboru nawet z pozycji aplikacji na telefonie i zadania pytań.
Dla uczestników, którzy wykonają konfigurację w trakcie warsztatu przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Agnieszka Wrzesińska
Zrównoważone zarządzanie projektem w zakresie zagospodarowania wód opadowych.
11:00 - 12:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
Jakie ryzyka i możliwości niesie ze sobą realizacja projektów w zakresie zagospodarowania wód opadowych? Jak w sposób zrównoważony zaplanować taką inwestycję i właściwie ją zaprojektować? W trakcie wystąpienia zostaną omówione etapy planowania i projektowania inwestycji z zakresu gospodarowania wodami opadowymi, wraz ze wskazaniem aspektów do rozważenia i przemyślenia na każdym etapie.
Tomasz Glixelli
Tłocznia czy pompownia? Wybierz mądrze z naszymi kalkulatorami doboru!
12:00 - 13:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
W projektowaniu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, wybór między tłocznią a pompownią wymaga wiedzy i zaawansowanych narzędzi doborowych. Dlatego podczas warsztatów skupimy się na praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych kalkulatorów doboru, które ułatwiają projektantom tę decyzję.
Spotkanie zaczniemy od prezentacji i warsztatu nowego kalkulatora pompowni suchych z separacją części stałych, czyli tłoczni ścieków. Wykonamy wspólnie kilka przykładów obliczeniowych pokazujących jak sprawnie, dzięki nowatorskiemu podejściu do kalkulatora można dobrać tłocznie.
Nie zabraknie również przykładów z wykorzystania najpopularniejszego kalkulatora doboru na platformie WaterFolder, czyli doboru pompowni EPS. Pokażemy na konkretnych przykładach, jak efektywnie go używać., na konkretnych przykładach.
Zaprezentowane narzędzia mają za zadanie ułatwić i znacząco przyspieszyć proces projektowania, dając projektantom jednocześnie większą pewność co do ich poprawności doboru. Nie zabraknie przy tym dyskusji o różnicach między pompowniami i tłoczniami oraz przewagach poszczególnych rozwiązań.
Te warsztaty są dla każdego projektanta, który chce usprawnić swoją pracę, a także dobierać pompownie lub tłocznie w nowatorski sposób.
Mariusz Cytowski
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
Planowanie retencji i BZI z wykorzystaniem SCALGO Live
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
Michał Pancewicz
Adam Stępkowski
Dobór separatorów tłuszczu z użyciem kalkulatora ACO
15:00 - 15:30 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
- Prezentacja doboru w oparciu o normę PN-EN 1825-2 i wyposażenie kuchni
- Prezentacja doboru w oparciu o normę PN-EN 1825-2 i typ zakładu produkującego żywność
- Prezentacja doboru w oparciu o normę PN-EN 1825-2 i wielkość produkcji mięsnej
- Omówienie typoszeregów separatorów tłuszczu do zabudowy w gruncie
- Wykonanych z PEHD
- Wykonanych z Betonu
- Omówienie typoszeregów separatorów tłuszczu do zabudowy wolnostojącej
- Z odpływem grawitacyjnym
- Z odpływem przez przewód tłoczny
Michał Wiśniewski
Dobór systemu odwodnienia dróg i innych powierzchni utwardzonych z użyciem wpustów punktowych ACO Combipoint z użyciem kalkulatora
15:30 - 16:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
Podczas tego warsztatu zaprezentowane zostanie w jaki sposób korzystać z narzędzia doboru wpustów drogowych i ścieków przykrawężnikowych zgodnie w odniesieniu do zasad nakreślonych w wytycznych WR-D-71-1 oraz WR-D-71-2
Rafał Dudziak
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W MIEŚCIE
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00
Kurs modelowania hydraulicznego sieci wodociągowych cz.I - wymagany komputer oraz pobranie dedykowanego oprogramowania
10:00 - 13:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Modelowanie sieci wodociągowych jest kluczowe dla efektywnego zarządzania systemem dystrybucji wody. Modele numeryczne pozwalają na symulowanie parametrów pracy sieci zarówno w aspekcie ilościowym jak i jakościowym oraz analizę wielu rzeczywistych jak i hipotetycznych scenariuszy. Przykładowe korzyści z wdrożenia modelowania to optymalizacja ciśnienia wody, możliwość wyznaczania stref zasilania, a także analizy sytuacji awaryjnych.
W ramach pierwszego etapu kursu przewidziano budowę struktury topologicznej bydgoskiej strefy wodociągowej, wykorzystując rzeczywiste dane geoprzestrzenne GIS. Inwentaryzacja danych GIS pozwala na reprezentację geometrii sieci oraz przypisanie atrybutów (np. średnicy, materiału, rzędnych) do poszczególnych elementów sieci. Dodatkowo, zaprezentowana zostanie idea tworzenia wzorców zapotrzebowania na wodę w oparciu o wysokoczęstotliwościowe dane wodomierzowe, pochodzące z monitoringu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
W kolejnym etapie planuje się dokonać kalibracji bydgoskiej strefy DMA (ang. District Metered Area) w oparciu o rzeczywiste dane pomiarowe. Modele hydrauliki sieci wodociągowej muszą uwzględniać charakterystyki przepływu wody w strefie, dlatego też kalibracja polega na dostosowaniu parametrów modelu (np. oporów przepływu, ciśnienia) do rzeczywistych pomiarów zarejestrowanych za pośrednictwem przetworników ciśnienia i przepływomierzy.
W trakcie szkolenia przeprowadzone zostaną przykładowe scenariusze i alternatywy związane z zmiennymi warunkami pracy sieci, takimi jak jej rozbudowa, modernizacja, awarie czy przyłączenie dodatkowych odbiorców lub wzmożony pobór wody.
Kurs pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć etapy budowy modelu hydraulicznego, jego kalibracji, a także umożliwi zaznajomienie się z wariantami samego procesu modelowania, co z pewnością przełoży się na jego efektywne wykorzystanie w praktyce.
Dagmara Dżugaj
Justyna Stańczyk
Paulina Dzimińska
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Kurs modelowania hydraulicznego sieci wodociągowych cz.II
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Modelowanie sieci wodociągowych jest kluczowe dla efektywnego zarządzania systemem dystrybucji wody. Modele numeryczne pozwalają na symulowanie parametrów pracy sieci zarówno w aspekcie ilościowym jak i jakościowym oraz analizę wielu rzeczywistych jak i hipotetycznych scenariuszy. Przykładowe korzyści z wdrożenia modelowania to optymalizacja ciśnienia wody, możliwość wyznaczania stref zasilania, a także analizy sytuacji awaryjnych.
W ramach pierwszego etapu kursu przewidziano budowę struktury topologicznej bydgoskiej strefy wodociągowej, wykorzystując rzeczywiste dane geoprzestrzenne GIS. Inwentaryzacja danych GIS pozwala na reprezentację geometrii sieci oraz przypisanie atrybutów (np. średnicy, materiału, rzędnych) do poszczególnych elementów sieci. Dodatkowo, zaprezentowana zostanie idea tworzenia wzorców zapotrzebowania na wodę w oparciu o wysokoczęstotliwościowe dane wodomierzowe, pochodzące z monitoringu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
W kolejnym etapie planuje się dokonać kalibracji bydgoskiej strefy DMA (ang. District Metered Area) w oparciu o rzeczywiste dane pomiarowe. Modele hydrauliki sieci wodociągowej muszą uwzględniać charakterystyki przepływu wody w strefie, dlatego też kalibracja polega na dostosowaniu parametrów modelu (np. oporów przepływu, ciśnienia) do rzeczywistych pomiarów zarejestrowanych za pośrednictwem przetworników ciśnienia i przepływomierzy.
W trakcie szkolenia przeprowadzone zostaną przykładowe scenariusze i alternatywy związane z zmiennymi warunkami pracy sieci, takimi jak jej rozbudowa, modernizacja, awarie czy przyłączenie dodatkowych odbiorców lub wzmożony pobór wody.
Kurs pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć etapy budowy modelu hydraulicznego, jego kalibracji, a także umożliwi zaznajomienie się z wariantami samego procesu modelowania, co z pewnością przełoży się na jego efektywne wykorzystanie w praktyce.
Paulina Dzimińska
Justyna Stańczyk
Dagmara Dżugaj
Wyzwania techniczne wobec prawa UE: straty, wycieki, ryzyko, jakość itd.
15:00 - 16:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Zmiany prawa unijnego obejmują również sektor wodociągów. Nowa dyrektywa w sprawie jakości wody do spożycia nakłada obowiązek kontroli wycieków, monitoringu mikrozanieczyszczeń czy zarządzania ryzykiem. To wymaga od projektantów i operatorów rozwijania nowych metod wspierających pracę wodociągów. Istotne jest więc to, jakie parametry należy określić jako kluczowe i jak je unifikować.
Klara Ramm
Nowoczesne systemy monitoringu sieci wodociągowej: optymalizacja zarządzania, redukcja strat i poprawa jakości usług
16:00 - 17:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Grzegorz Karlik
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA WODOCIĄGOWA
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00
WR-M-12 czyli jak bezpiecznie obliczać światła drogowych mostów i przepustów hydraulicznych
10:00 - 11:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Podczas prac projektowych dotyczących infrastruktury obszarów zurbanizowanych oraz ciągów komunikacyjnych, niejednokrotnie zachodzi potrzeba rozwiązania problemu inżynierskiego, jakim jest kolizja z ciekiem wodnym. Rozwiązanie to wymaga analizy szeregu aspektów, których wzajemne oddziaływanie prowadzi niejednokrotnie do wykluczających siebie odpowiedzi. Przy tak sformułowanym problemie, klasyczna metoda polega na uszeregowaniu priorytetów, co skraca proces analizy i a priori odrzuca niektóre drogi. Projektując infrastrukturę zazwyczaj traktujemy ciek wodny jako przeszkodę, trudność, problem. A gdyby tak zaprojektować most czy przepust patrząc z punktu widzenia rzeki, gdy obiekt inżynierski jest przeszkodą …. ?
Apoloniusz Kodura
Metodyka i oprogramowanie usprawniające obliczenia hydrauliczno-wytrzymałościowe dla kołowych i niekołowych przepustów drogowo- kolejowych
11:00 - 12:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
W trakcie wystąpienia przedstawiony zostanie innowacyjny Kalkulator przepustów komunikacyjnych, który ułatwia projektowanie i ocenę różnorodnych przepustów stosowanych w infrastrukturze drogowej. Omówione zostaną kluczowe wymagania technologiczne, wytrzymałościowe i ekologiczne, jakie muszą spełniać przepusty. Kalkulator uwzględnia założenia takie jak współczynnik chropowatości, rodzaje przyczółków oraz prędkości przepływu. Przedstawione zostaną również przykłady obliczeniowe dla różnych typów przepustów oraz możliwości rozszerzenia kalkulatora o dodatkowe kształty i obliczenia wytrzymałościowe. Na zakończenie przewidziano sesję pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy będą mogli uzyskać dodatkowe informacje i wyjaśnienia.
Tomasz Świętczak
Dariusz Kosiorowski
Wybrane zagadnienia ekologicznego kształtowania przepustów i mostów
12:00 - 13:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Janusz Bohatkiewicz
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Projektowanie odwodnienia linii kolejowych CPK w powiązaniu z istniejącym układem hydrograficznym i melioracyjnym
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Katarzyna Michałek
Tadeusz Bawolski
Retencja na wybranych realizacjach inwestycji Tramwajów Warszawskich
15:00 - 16:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Piotr Kaliszewski
Imogena Kotlińska – Jamróz
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA NA DRODZE
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00
HEC-RAS - modelowanie zagrożenia powodziowego i przepływów w korytach otwartych
10:00 - 11:30 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Zajęcia będą miały charakter interaktywny. Celem jest prezentacja podstawowych możliwości oprogramowania HEC-RAS. Zadanie będzie obejmować następujące elementy:
1. Wstępna analiza dostępnych danych przestrzennych
2. Krótka prezentacja programu HEC-RAS
3. Tworzenie geometrii modelowanego systemu w module RAS Mapper
4. Korekty geometrii w module Geometric Data
5. Konfiguracja obliczeń modelu hydraulicznego typu Steady Flow
6. Wykonanie obliczeń i obsługa potencjalnych błędów
7. Standardowy przegląd wyników: Water Surface Profiles, Cross-Sections, Profile Summary Table
8. Eksport wyników do innych programów, np. Excel
9. Przestrzenna wizualizacja wyników w module RAS Mapper
10. Export warstw przestrzennych z RAS Mapper
11. Tworzenie poprawnych map głębokości i zasięgu zalewu w QGIS
Zależnie od dostępnego czasu i sprawności przeprowadzenia zajęć możliwe jest rozszerzenie zakresu obejmujące obliczenia nieustalone. Wówczas dodatkowo przedstawione zostaną następujące zagadnienia:
12. Przygotowanie symulacji modelu hydraulicznego typu Unsteady Flow
13. Symulacja propagacji fali wezbraniowej
14. Możliwe błędy obliczeń nieustalonych i sterowanie stabilnością obliczeń
15. Generowanie map głębokości z obliczeń nieustalonych w RAS Mapper
16. Omówienie różnic między obliczeniami ustalonymi i nieustalonymi
Dane do ćwiczeń zostaną wcześniej udostępnione. Będą one zawierały numeryczny model terenu oraz warstwy SHP reprezentujące m.in. linię rzeki, brzegów, przekrojów poprzecznych.
Wymagania:
· komputer z systemem Windows,
· zainstalowane oprogramowania:
o HEC-RAS (6.5+),
o QGIS (ostatnia wersja LTS),
· dostęp do Internetu
Tomasz Dysarz
Renaturyzacja w praktyce – jak dobrze planować i projektować działania na rzekach
11:30 - 12:30 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Maciej Humiczewski
LUNCH
13:00 - 14:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Numeryczne Modele Terenu na bazie lotniczego skaningu laserowego - ich cechy, dostępność, użyteczność ale i ograniczenia w modelowaniu obiegu wody w przyrodzie
14:00 - 15:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Sławomir Mleczko
QGIS jako integrator danych istotnych z punktu widzenia gospodarki wodami opadowymi
15:00 - 16:30 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Tematyka warsztatów skoncentrowana jest na analizie wykorzystania oprogramowania QGIS jako integratora danych istotnych z punktu widzenia gospodarki wodami opadowymi.
Poruszony zostanie temat możliwych do pozyskania danych (m.in. meteorologicznych, hydrologicznych i topograficznych) istotnych z punktu widzenia zagospodarowania i odprowadzania wód,
w szczególności danych, do których dostęp jest otwarty. Uwaga skoncentrowana będzie również na możliwościach i sposobach przetwarzania, analizowania i wizualizacji tych danych w środowisku
QGIS. W środowisku tym zaimplementowano wiele narzędzi możliwych do wykorzystania w tego rodzaju działaniach, a ich prawidłowe wykorzystanie umożliwia uzyskanie rozwiązań
pożądanych z puntu widzenia gospodarki wodami opadowymi.
Michał Brzezinka
100CZNIA KOLACJA I NETWORKING
20:00 - 23:00 | czwartek, 19 września 2024 / WODA W RZECE
Zapraszamy w godzinach 20:00 - 1:00