Dzień 2 - WaterFolder Day 2024

Dzień 2

Agenda konferencji


W ramach WaterFolder Day 2023 przygotowaliśmy dla Państwa

5 zróżnicowanych tematycznie bloków, które odbędą się wyłącznie stacjonarnie dnia pierwszego. Drugiego dnia zapraszamy na wizyty studyjne.

środa, 29 marca 2023

Godzina: 10:00
Różne formy retencji miejskiej

Zbiórka na parkingu dla autokarów przy ulicy Podwale Przedmiejskie bezpośrednio za przystankiem tramwajowym Chmielna 02, nieopodal hotelu Qubus (kierunek Warszawa).
Zbiórka godzina 10:00
Odjazd autokaru 10:15
GARG, zbiornik retencyjny na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego;
Europejskie Centrum Solidarności – zielone dachy;
Zakład produkcyjny Ecol-Unicon, zbiorniki Hydrozone;
Osiedle Zielony Południk;
Zakończenie w miejscu zbiórki około godziny 16.

 

DOSTĘPNE TYLKO DLA OSÓB WCZEŚNIEJ ZAREJESTROWANYCH

 

Dołącz do nas podczas prowokującej do myślenia wizyty studyjnej, aby odkryć sposoby kreowania przyjaznej przestrzeni z obiektami retencyjnymi wkomponowanymi w otoczenie.

Od osiedlowych ogrodów deszczowych, przez leśne zbiorniki retencyjne odwadniające obszar przemysłowy, po wykorzystanie deszczówki zgromadzonej w zbiornikach podziemnych – zagłębimy się w sprytne rozwiązania przeciwdziałające skutkom zmian klimatu i służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Wizyta studyjna to idealna okazja, żeby poznać liczne przykłady zielono-niebieskich obiektów w praktyce i zdobyć informacje techniczne, które wykorzystają Państwo w swojej codziennej pracy.

Miejsca które odwiedzimy:

  1. Zielone dachy Europejskiego Centrum Solidarności
  2. Zielono-niebieska infrastruktura na osiedlu Zielony Południk
  3. Zbiorniki retencyjne w strefie przemysłowej –

    Inwestycja polegała na budowie systemu odwodnieniowego, w ramach którego powstały m.in. zbiorniki retencyjne, które zbierają wodę opadową z obszarów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. Konstrukcję i technologię dobrano w taki sposób, aby była przystosowana do częstszych wystąpień zjawisk ekstremalnych, charakterystycznych dla zachodzących zmian klimatu. Prace projektowe zostały poprzedzone koncepcją oraz obliczeniami hydrodynamicznymi. Następnie przeprowadzono symulacje mające na celu sprawdzenie pracy obiektów w różnych scenariuszach opadowych. Wybudowane zbiorniki są przystosowane do przejęcia większej ilości wód opadowych, niż występują obecnie. Tego typu inwestycje dają gwarancję eksploatacji przez lata.

    Aby zapewnić możliwości ochrony roślin, zwierząt i siedlisk przyrody oraz zwiększyć atrakcyjność biologiczną terenu podjęto decyzję o budowie zbiorników, które nie wyróżniają się z otoczenia i wpisują w istniejący krajobraz. Jeden z powstałych zbiorników (ZB-L) wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu i jego zalesienie. Dzięki wykorzystaniu unikalnych metod geotechnicznych udało się ocalić rosnące w środku zbiornika drzewa. Drugi zbiornik (ZB-Z) został obsiany łąką kwietną, co ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale i te związane z ochroną środowiska.

    Zbiornik dofinansowano z projektu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

  4. Zbiornik retencyjny podziemny na terenie zakładu Ecol-Unicon. Wizyta na Zakładzie produkcyjnym Ecol-Unicon będzie okazją do zapoznania się ze zbiornikiem retencyjnym HYDROZONE, którego zadaniem jest gromadzenie wody opadowej  z dachu budynku i wykorzystanie jej na cele podlewania zieleni.  Zbiornik, który standardowo montowany jest pod ziemią, w celach pokazowych został posadowiony na powierzchni ziemi i efektownie pomalowany przez studentów ASP w Gdańsku. Zarządzanie wodą opadową w zbiorniku gwarantuje system Bumerang SMART, który również zostanie zaprezentowany.
Godzina: 10:00
HAURATON Express w Gdańsku - gra miejska

Zbiórka przy hotelu Sadova (ul. Łąkowa 60 Gdańsk) o godzinie 10:00
Rozpoczęcie 10:15
Lunch 13:00 w restauracji PG4 (ul. Podwale Grodzkie 4)
Zakończenie w miejscu lunchu ok godziny 14.

 

DOSTĘPNE TYLKO DLA OSÓB WCZEŚNIEJ ZAREJESTROWANYCH

 

Zapraszamy na nietypowy spacer po ciekawych miejscach Gdańska w oparciu o aplikacje mobilną i questing. Dzięki nowoczesnej formule zabawy, polegającej na poszukiwaniu i rozwiązywaniu zagadek, łamigłówek i zadań – dajemy szansę na poznanie kilkunastu najciekawszych miejsc w centrum Gdańska.

Dodatkowo odwiedzimy miejsca na terenie miasta gdzie zostały zainstalowane systemy odwadniające HAURATON. Dzięki temu będą Państwo mogli zobaczyć jak działają nasze rozwiązania i jak zdają egzamin przy najciekawszych obiektach referencyjnych w Gdańsku.

W trakcie samej gry uczestnicy:– działają w drużynach liczących od 3 do 5 osób, przy wsparciu osób z naszego HAURATONowego zespołu

– poruszają się z pomocą wirtualnej mapy. Lider grupy będzie miał za zadanie pobrać bezpłatną aplikację do gry (Loquiz) na swój smartfon.  Po dotarciu do odpowiedniego punktu w terenie, na ekranie telefonu wyświetli się treść zagadki. Po konsultacjach z resztą grupy wystarczy wpisać  odpowiedź w wyznaczonym na to miejscu, w oknie aplikacji. Za poprawne rozwiązania grupa otrzymuje punkty.

Podczas questingu dla każdej drużyny będą przygotowane różnorodne zestawy zadań- od graficznych, po łamigłówki w wersji dźwiękowej. Nie zabraknie też wyzwań ze zdjęciami, które na pewno będą miłą pamiątką z przebytej przygody.

Zapraszamy Was do naszego HAURATONowego Ekspressu!

Godzina: 10:00
Wyjazd do zakładu produkcyjnego rur GRP

Zachęcamy wszystkich, którzy zapisali się na wycieczkę, do skorzystania z naszego transportu.

Zbiórka dla naszych Gości – o godz. 10:00 na parkingu dla autokarów przy ulicy Podwale Przedmiejskie bezpośrednio za przystankiem tramwajowym Chmielna 01, nieopodal hotelu Novotel Centrum (kierunek Gdańsk Centrum).

Odjazd autokaru 10:15.

Od 10:45 do około 13:30 wycieczka po fabryce i inspirujący czas z prawdziwymi entuzjastami rur GRP! Zaplanowaliśmy: Krótkie szkolenie BHP, zwiedzanie, poczęstunek, networking.

Powrót autokaru do centrum Gdańska: około 13:30.

Prosimy o założenie płaskiego obuwia. Wszystkim zapewnimy odzież ochroną.

Zapewniamy – to będzie świetnie wykorzystany czas! Do zobaczenia!

 

DOSTĘPNE TYLKO DLA OSÓB WCZEŚNIEJ ZAREJESTROWANYCH

 

Amiblu Poland zaprasza na ekscytującą wycieczkę do swojej fabryki w Gdańsku! Zobaczycie, jak produkujemy jedne z najlepszych i najtrwalszych rur GRP – rury Amiblu projektowane dla pokoleń.

Taka okazja nie zdarza się zbyt często! Podczas wycieczki poznacie niezwykłą technologię produkcji, nietypowe maszyny i pracę ludzi odpowiedzialnych za wytwarzanie naszych produktów. Poznacie surowce, z których produkowane są rury GRP, cały proces ich tworzenia, metody wykańczania i testowania. Czeka Was również niezapomniana wizyta w dziale kontroli jakości i laboratorium, w którym na własne oczy będzie można się przekonać, jak skrupulatnie i cierpliwie badane są nasze produkty, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i urządzeń.

 

Przejdziemy także przez dział produkcji łączników oraz kształtek (trójników, łuków, studni etc.), gdzie pokażemy Wam tajniki laminowania z najnowocześniejszych komponentów.

Oczywiście będziemy również na naszym placu magazynowym, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć z bliska gotowe produkty, a także poznać sprawną logistykę i załadunek.

 

Obiecujemy ciekawostki i jesteśmy otwarci na wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące rur GRP!  Zapiszcie się na naszą wycieczkę do fabryki Amiblu Poland w Gdańsku w dniu 29.03.2023. Nasi pełni wiedzy i pasji eksperci czekają! Będzie ekscytująco!

 

Nie musicie się martwić o odzież ochronną – wszystko Wam zapewnimy. Prosimy tylko o to, by na wycieczkę wybrać się w płaskim obuwiu. Do zobaczenia!

Godzina: 10:00
Powodzie i susze: opomiarowanie hydrologiczne i meteorologiczne

Zbiórka na parkingu dla autokarów przy ulicy Podwale Przedmiejskie bezpośrednio za przystankiem tramwajowym Chmielna 01, nieopodal hotelu Novotel Centrum (kierunek Gdańsk Centrum).
Zbiórka godzina 10:00
Odjazd autokaru 10:15
Przejazd do Rumii;
Prelekcje w terenie;
Urząd Miejski w Rumii;
Zakończenie w miejscu zbiórki około godziny 16:30.

 

DOSTĘPNE TYLKO DLA OSÓB WCZEŚNIEJ ZAREJESTROWANYCH

 

Myśl globalnie, działaj lokalnie! To główne hasło warsztatów terenowych, na które chcemy zaprosić Państwa do Rumii. To prawda, że mitygacja zmian klimatycznych, zapobieganie powodziom i suszom jest wyzwaniem globalnym, ale musi i jak pokazuje przypadek Rumii może odbywać się skutecznie w skali lokalnej. A przypadek Rumii jest bardzo pouczający, bo szczególnie eksponowany na zmiany klimatyczne i cywilizacyjne. Miasto na obrzeżach dużego Trójmiasta, poddawane coraz silniejszej presji deweloperów, a przy tym położone zaledwie kilka, kilkanaście metrów nad poziomem morzą, bez dużych odbiorników wód opadowych.

W trakcie wizyty, chcemy przede wszystkim, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Rumii, dowiedzieć się o przebiegu trudnej, ale zakończonej sukcesem batalii, w której miasto skorygowało i urealniło przebieg obszarów zalewu na globalnych mapach zagrożenia powodziowego. Będzie to okazja do omówienia niezbędnych w tym zakresie narzędzi i źródeł danych – takich jak np. lotniczy skaning laserowy powierzchni miasta. Od przedstawicieli Urzędu Miasta Rumii, dowiemy się w jaki sposób wpływają oni na rozbudowę lokalnej retencji wód opadowych i jak modernizują systemy odwodnienia.

Mówiąc dalej o eksploatacji systemu odwodnienia chcemy zademonstrować cały lokalny system pomiarowy, który od 2016 r. był rozwijany we współpracy z firmą Firma RETNCJAPL. System składa się z ośmiu stacji, które mierzą parametry hydrologiczne i meteorologiczne w kilku lokalizacjach na terenie miasta (dwie z nich wyposażone są nawet w czujniki drogowe, pomagając zarządzać zimowymi akcjami utrzymania dróg). System zbudowany w oparciu o urządzenia produkowane przez OTT Hydromet, dostarcza informacji o aktualnych stanach rzek i cieków oraz o sytuacji meteorologicznej i opadach w mieście. Podczas wizyty pokażemy i opowiemy Państwu o dwóch typach stacji monitoringu (hydrologicznej i meteorologicznej) oraz przedstawimy możliwości instalacji takich urządzeń w różnych miejscach w mieście. Usłyszą Państwo również, jak dane wykorzystywane są w codziennej pracy urzędu i jak przydają się do planowania nowych inwestycji.

A jak będziemy blisko cieków i ich dolin, to chcemy wspólnie przeprowadzić na nich badania. Pierwszym zadaniem będzie przeprowadzenie batymetrii z użyciem dronów latających i pływających. A drugim skaning powierzchni terenu z użyciem drona latającego i przetworzenie pozyskanych danych.

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i wspólnych badań!


Partner strategiczny


Partner generalny


Partnerzy


Sponsorzy


Patronat honorowy


Patronat medialny